עין תחת עין: על תופעת העין העצלה בילדים

רפי רייזר אופטומטריסט מומחה לילדים מרשת מכבי ממבט ראשון וד"ר יאיר מורד רופא עיניים ילדים מסביר מהי עין עצלה וכיצד מטפלים בבעיה:

אחד התהליכים החשובים ביותר העוברים על התינוק בחודשי חייו הראשונים הינו התפתחות מערכת הראייה. 9 חודשים שוכב העובר ברחם, עיניו עצומות והוא שרוי בחשכה מוחלטת. ופתאום, עם יציאתו לאוויר העולם, מוצפת מערכת הראייה, מן העיניים דרך עצבי הראייה ועד למוח בשלל צבעים וצורות. אמונה רווחת היא כי הרך הנולד אינו מסוגל לראות צבעים או צורות מורכבות בשבועות הראשונים לחייו. מחקרים אחרונים הוכיחו כי אין זו אמת. לאחרונה בעזרת חקר של גלי מוח גילו כי התינוק מסוגל לראות פרטים עדינים ומורכבים כבר תיכף לאחר לידה, ותוך כחודשיים הוא מגיע לחדות ראייה של 6/6 בקירוב. עם זאת, חלק גדול מכישורי הראייה שילוו את הילד במשך כל ימות חייו, עד לזקנה, נרכשים באותם חודשים ראשונים לחיים.

מיד עם יציאתו של התינוק לאוויר העולם, מתחילות העיניים להעביר מידע חזותי אל המוח. בעזרת מידע חזותי זה מתפתחים תאי המוח ומקבלים עליהם את תפקיד פענוח המידע הזה בכדי לקבל חדות ראייה טובה. אם לא מגיע אל תאי המוח מידע חזותי איכותי – הם לא יתפתחו היטב. ולכן, אם העיניים אינן מעבירות תמונה ברורה וחדה, תתכן פגיעה בראייה שאם לא תאובחן בזמן עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך. אנו קוראים לנזק כזה לראייה – התפתחות "עין עצלה".

מה יכול לגרום להתפתחות עין עצלה?

כל מצב בו אין המוח מקבל תמונה ברורה וחדה מן העיניים יכול לגרום לעין עצלה. ילדים רבים נולדים עם צורך במשקפיים, וללא משקפיים אין הם רואים היטב. לצופה מהצד קשה להבחין בכך כיוון שהילד בדרך כלל מתנהג כרגיל. רק כאשר הוא נבדק על ידי אופטומטריסט מומחה בעזרת טיפות עיניים מיוחדות, ניתן לאבחן צורך כזה. לעתים יש צורך במשקפיים רק לעין אחת, והילד, שרואה היטב בעינו השניה מתפקד היטב מבלי שנדע כי אין הוא רואה היטב באחת מהעיניים. חשוב שנדע כי אם יש צורך בכך, ניתן להתאים משקפיים לילד כבר בחודשי חייו הראשונים, והוא יתרגל אליהם ללא קושי.

לעיתים אחת מהעיניים פוזלת פנימה או החוצה ועקב כך היא לא בשימוש והופכת לעצלה. במקרים נדירים יותר נולד התינוק עם קטרקט שהוא עכירות בעדשה הפנימית של העין. במצב כזה לעיתים לא חודר לעין אור בכלל, ויכולה להתפתח עין עצלה במהירות רבה. זהו מצב חירום בו יש לנתח את הילד ולתקן את הראייה מוקדם ככל האפשר.

מהו הטיפול בעין עצלה?

הטיפול בעין העצלה מתחיל בכך שאנו מתקנים את מה שגרם לחוסר התפתחות הראייה בעין על ידי משקפיים, תיקון פזילה או ניתוח הקטרקט. ואולם לעיתים אין זה מספיק. המוח "התרגל" לא להשתמש בעין העצלה וגם כאשר היא נותנת לו תמונה ברורה, לא תמיד הוא מתחיל להשתמש במידע זה. בכדי ל"הכריח" את המוח להשתמש בעין אנו נאלצים לסגור את העין הטובה עם רטייה לתקופות זמן שונות. רק אז יתחיל המוח, בלית ברירה, להשתמש במידע החזותי של העין העצלה והראייה תחזור לתקנה.

חשוב שנדע: עין עצלה יש לתקן מוקדם ככל האפשר. בגיל צעיר (שנתיים-שלוש) התיקון הוא יחסית קל. בגיל מבוגר יותר – קשה יותר לתקן את הראייה ומעבר לגיל 9-10 הדבר הוא בלתי אפשרי!

הטיפול בעין עצלה – עצות מועילות

הטיפול בעין עצלה כרוך בסגירה או טשטוש הראייה בעין הטובה בכדי שהילד ישתמש בעין החלשה ויחזק את הראייה בה.

טיפול ברטייה

זהו הטיפול הקלאסי והיעיל ביותר בעין עצלה. אנו מדביקים רטייה על העין הטובה בכדי שהילד ישתמש בעין העצלה ויחזק אותה. יתרונות – הטיפול הינו יעיל ויחסית מהיר. חסרונות – לא כל הילדים מבינים את חשיבות הטיפול וחלקם מורידים את הרטייה. להלן מספר עצות שיקלו על

הטיפול:

  • את הרטייה יש להדביק ישירות על העור ולא על המשקפיים כיוון שרק כך נוודא כי הילד לא מציץ מעל או מתחת לרטייה
  • בכדי להקל על הטיפול, התחילו את הטיפול בסגירה למספר שעות מוגבל (2-3 שעות). כך תשתפר הראייה ואז הילד יוכל להסתגל לסגירה ממושכת יותר
  • נסו לשלב את הסגירה בפעילות שהילד אוהב כמו צפייה בתוכנית אהובה בטלויזיה או משחק מחשב
  • ביצוע פעולות הדורשות ריכוז לקרוב (צביעה, השחלת חרוזים ועוד) משפרת את השפעת הרטייה
  • אם הילד מרכיב משקפיים יש להמשיך ולהרכיב אותם מעל הרטייה
  • בשלבים הראשונים של הטיפול הילד סובל מראייה ירודה בעין החלשה ובאופן טבעי מנסה להוריד את הרטייה מהעין הטובה. נסו להסביר, לפתות או לאיים – כל דבר שמשפיע על הילד הפרטי שלכם.

בכל מקרה – אסור לוותר! זכרו – השבועיים הראשונים הם הקשים ביותר. את תעברו אותם בשלום הראייה תשתפר, הילד יתרגל, והחיים יהיו נוחים יותר. לכן אסור להישבר.

אם קשה לכם להכריח את הילד לא להוריד את הרטייה נסו לשלוח אותו לגן עם רטייה. לעיתים הפחד מהגננת גדול מהפחד מההורים והוא לא יוריד את הרטייה בגן.